Sunucu Donanimi

prox-kurumsal-tv-digital-signage-9884.jpg

Sunucu Donanimi

Sunucu sistemleri bilgisayardan farksiz kabul edilebilir. Evlerimizde kullandigimiz kisisel masaüstü bilgisayarlarin güçlü donanimlarla olusturulmus sekli diyebiliriz. Sunucular bilgisayarlarimizda oldugu gibi güç kaynagi, anakart, ram, hard-disk ve ethernet kartlarindan olusabilir. Ancak kisisel bilgisayarlarimiza nazaran sunuculari olusturan donanimlar daha profosyonel ve birden fazla adetli olarak tercih edilirler. Yasanacak arizalara karsi alternatif sunucu donanimlariyla, sunucunun 7/24 hizmet vermesi saglanmaya çalisilir.

Kisaca Sunucu Donanimlarini Taniyalim

Güç Kaynagi; Server üzerinde kullanilacak tüm donanimlarin DC ile elektriksel anlamda tüm gücün saglanmasi amaciyla kullanilmaktadir. Server üzerindeki tüm donanimlar tek yada bir kaç güç kaynagi ile beslenir. Genel olarak güç tüketimi konusunda verimli bir güç kaynagi seçilmeye özen gösterilir.

Anakart; Server üzerinde bulunan tüm donanimlarin birlikte çalisabilmesini saglamak amaciyla tasarlanmistir. Tüm server donanimlari anakart üzerinden haberlesir bazi donanimlar güç kaynagindan gelen gücü direkt degil anakart üzerinden de alabilirler. Server anakartlarinda tüm donanimlar için model farklarina göre degisse de 2-3-4 adet ayni server donanimi kullanma imkani sunan portlar olabilir.

Islemci; Serverin en önemli donanimlarindan birisidir ve serverin performansini en çok belirleyici donanimdir diyebiliriz. Tüm islemler islemci üzerinden yönetilir ve tüm server donanimlarinin kordinasyonu buradan saglanmaktadir. Bu sebeple çogu zaman serverlarda 2 adet islemci görmeniz mümkündür. Bir çok çekirdek sayisina sahip olmalarina ragmen alternatif islemci kullanimi serveri 7/24 canli tutmak, yasanabilecek problem kaynakli kesintileri engellemek adina alternatifiyle birlikte çalistirilir.

Ram; Anakartta bulunan özel slotunda çalisabilen server ramleri güçlü ve özel sogutmali ürünlerdir. Bilgi transferleri ve kimi zaman bilginin islenmesi amaciyla kullanilmaktadirlar.

Hard-disk; Server üzerinde saklanacak tüm bilgiler hard-disk üzerinde tutulur ve ihtiyaç duyulmasi halinde sürekli olarak alinir. Bilgi yazilmasi ve okunmasi durumlarinda karsimiza çikan depolama birimidir. Serverlar üzerinde birden fazla hard-disk kullanimi mümkün olmakla birlikte çok fazla tercih edilen yöntemlerdendir.

Ethernet Karti; Serverlar üzerinde bulunan en önemli donanimlardan biri olan ethernet karti ana damarlardan birisidir. Serverin görevini yapabilmesi ve amaçlanan alana hizmet sunabilmesi için aga baglanmasinda yardimci olacak tüm protokol ve bilgi akisinin saglanacagi server donanim birimidir. Genel olarak bir serverde karsimiza birden çok hatta 2-3'den fazla ethernet karti çikabilir. Bunun sebebiyse alternatif hatlarla serveri 7/24 agda tutmayi amaçlamaktir.

MESSAGE INFORMATION

Your message has been successfully sent.

Please do not leave any space.

E-BULLETIN REGISTER

Your e-Bulletin registration has been successfully completed.

Please do not leave any space.

Aramıza Katıl.